Książki o historii ranking

Ostatnio aktualizowane: 22.06.24

W księgarniach znajdziesz wiele interesujących książek o historii, wśród których najciekawszymi okazały się: „Sapiens. Od zwierząt do bogów” Noah Harari Yuval oraz „Słowiańscy królowie Lechii. Polska starożytna” autorstwa Janusza Bieszka. Pierwsza pozycja jest pracą popularnonaukową, co oznacza, że opisuje zagadnienia naukowe tak, aby były zrozumiałe dla każdego – zabieg udał się autorowi, gdyż praca jest ciekawa i ma elementy humorystyczne. Książka została wydana w Polsce w 2017 roku i od dnia, w którym pojawiła się w księgarniach, spodobała się czytelnikom. Jeżeli natomiast bardziej interesuje Cię poznanie historii Lechitów, czyli przodków Polaków, to zapoznaj się z naszą drugą propozycją. Historycy twierdzą, że tezy stawiane przez autora różnią się nieco od znanej im historii. Pisarz wziął pod uwagę ostatnie badania genetyczne dotyczące naszych przodków, a także zagraniczne publikacje i źródła internetowe. Książka jest wydana w miękkiej oprawie i ma 296 stron.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Praca jest napisana bardzo przystępnym językiem, więc przyjemnie się ją czyta laikom. Amatorzy dziejów ludzkich mogą zapoznać się z ciekawą historią człowieka, dowiadując się, jak to się stało, że gatunek homo sapiens wybił się spośród innych i podbił świat.

Wady

Książka została wydana w miękkiej oprawie, którą dość łatwo można przypadkiem zniszczyć - pognieść i odchylić.

Podsumowanie

Pozycja ma 528 stron. Praca ma bardzo interesującą treść, opisującą historię człowieka od małp poprzez ewolucję do teraźniejszości. Książka została wydana w 2014 roku w języku angielskim, a w Polsce ukazała się w 2017 roku. Autor dzieła jest historykiem i pochodzi z Izraela.

Drugi wybór

Zalety

Historia Lechitów i ludów zamieszkujących tereny dzisiejszej Polski została po raz pierwszy opisana przez polskiego autora. Książka jest napisana ciekawie i wciągająco, udostępniając wiedzę o tym, jak wyglądało życie prasłowian - opisuje władców, grody, bitwy.

Wady

Książka zawiera wiele tez, które nie są udowodnione - warto do pozycji podchodzić z dystansem i traktować jako dopełnienie pozycji naukowych.

Podsumowanie

Książka została wydana w 2015 roku. Pozycja ma miękką obwolutę, którą można wygodnie dopasować do swojej pozycji. Praca ma 296 stron i na jego kartach są zapisane dzieje Imperium Lechitów. Autor w swojej publikacji odnosi się do czasów XVIII w. p.n.e.

Rozważ też

Zalety

Książka jest bardzo rzetelnie i dokładnie napisana - autor bazuje na wiarygodnych źródłach i sprawdzonych informacjach. Publikacja jest napisana przystępnym językiem dla czytelnika, a ładnie wydana okładka przyciąga wzrok.

Wady

Tom jest duży i ciężki - ma 1230 stron i twardą oprawę - nie jest to lektura wakacyjna i niewygodnie się ją czyta w każdej pozycji.

Podsumowanie

Publikacja jest podstawową pracą umożliwiającą zapoznanie się z historią Polski. Książka po raz pierwszy została wydana w latach 70., a jej nakład był kilkakrotnie wznawiany. Historia została spisana przez walijskiego uczonego. Pozycja ma twardą okładkę, która chroni kartki przed pogięciem czy zawilgoceniem.

 

 

Najlepsze książki o historii w 2024 roku

 

Prezentujemy ranking książek o historii, zawierający pozycje nie tylko dziejach ludzkości, lecz również fotografii czy mody. Pozycje umożliwiają zrozumienie otaczającego nas świata i istniejących kultur.

 

Nasze zalecenia

 

Sapiens, Yuval Noah Harari

 

Z ogromnego księgozbioru książek o historii trzeba koniecznie wyróżnić pozycję: „Sapiens. Od zwierząt do bogów” napisaną przez Noah Harari Yuval. Praca jest w szczególności polecana osobom, które interesują się ludzką egzystencją i antropologią, ale każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Pozycja jest zaliczana do publikacji popularnonaukowych.

W wartką akcję są wplecione dowcipne żarty, pozostawiające uśmiech na twarzy czytającego. Książka jest wydana w miękkiej oprawie. Pozycja ma 528 stron i została po raz pierwszy opublikowana w 2014 w roku w języku angielskim, natomiast w Polsce możemy ją kupić od 2017 roku.

Ważne jest to, że pozycja została napisana przystępnym i przyjemnym językiem, więc można łatwo i szybko się w nią wdrożyć i wciągnąć. Czytelnicy bardzo cenią sobie treść tej książki, a także twierdzą, że jest ładnie wydana – ma porządną obwolutę, co zwiększa jej wytrzymałość.

 

 

 

 

Słowiańscy królowie Lechii, Bieszk Janusz

 

Osoby, które interesują się, skąd wzięli się Lechici, czyli przodkowie Polaków, powinni zapoznać się z pozycją: „Słowiańscy królowie Lechii. Polska starożytna” napisaną przez Janusza Bieszka. Warto podkreślić, że pisarz patrzy na historię z innej perspektywy, pokazuje jej inne oblicze i przeczytanie tej książki na pewno skłania do myślenia. Autor korzystał ze źródeł internetowych, pomijanych kronik oraz starych map – wziął pod uwagę także badania genetyczne przeprowadzone w Polsce i za granicą.

Ta dobra i tania książka o historii umożliwia zapoznanie się z historią Polski i ludów zamieszkujących te obszary. W szczególności autor skupił się na władcach owych plemion i jak ich dzieje się zmieniały. Z materiałów można dowiedzieć się, jak wyglądały wioski, miasta, a także handel i transport na terytorium Lechii.

Pozycja została wydana w 2015 roku. Książka ma 296 stron i opublikowano ją w formacie 145 cm x 205 cm, w miękkiej oprawie. Czytelnicy uważają, że praca jest interesująca i umożliwia spojrzenie na historię od innej strony.

 

 

 

 

Boże igrzysko, Norman Davies

 

„Boże igrzysko” autorstwa Davies’a Normana to pozycja opisująca historię Polski i jest podstawową publikacją dla tych, którzy chcą zapoznać się i wyczerpująco zgłębić dzieje naszego kraju. Okazuje się, że jest to najciekawszy opis historii Polski napisany w języku angielskim, a opracował go walijski uczony. Pozycja umożliwia zrozumienie wydarzeń historycznych, a także kultury i dzisiejszych zachowań polityków na scenie politycznej.

Książka powstała w języku angielskim, a na język polski została przetłumaczona w późniejszym okresie. Pierwszy nakład opublikowano w 1989 roku – następnie praca była wielokrotnie wznawiana.

Publikacja została wydana w twardej oprawie, co zabezpiecza ją przed szybkim zniszczeniem. Praca ma 1230 stron i zawiera kompleksową historię Polski, a wydano ją w formacie 15,5 cm x 24,5 cm. Opinie o książkach o historii autorstwa Davies’a Normana dodatkowo zachęcają do zakupu, a czytelnicy docenili również tę pozycję – uznali, że jest treściwa i ciekawie napisana.

 

 

 

 

100 lat mody, Blackman Cally

 

Fani mody mogą zapoznać się z jej historią, czytając książkę „100 lat mody” napisaną przez Cally Blackman. Praca zawiera barwne ilustracje, umożliwiające prześledzenie, jak zmieniały się trendy na przełomie dekad, a także, które wzory były najczęściej wykorzystywane. Pozycja może zainteresować każdego, ale w szczególności spodoba się pasjonatom mody oraz studentom krawiectwa czy projektowania.

W pracy zbadano i zaprezentowano ubiór, który był noszony przez robotników, na ulicach, podczas uprawiania sportów oraz haute couture (krawiectwo luksusowe). Publikacja umożliwia prześledzenie, jak na modę wpłynęły wojny, a także, jak szycie na miarę zostało zastąpione przez fast fashion.

Książka ma miękką oprawę i jest ona dość lekka, w efekcie czego wygodnie otwiera się jej karty. Pracę wydano w 2013 roku, a dotyczy ona lat od 1900 roku do 2000 roku. Pozycja ma 400 stron, a jej format to 19,5 cm x 25 cm. Miłośnicy mody uważają, że w książce opublikowano nowe zdjęcia, które nie pojawiły się w żadnych innych publikacjach.

 

 

 

 

Mała historia fotografii, van Brauchitsch Boris

 

„Mała historia fotografii” autorstwa Boris van Brauchitsch to pozycja, która spodoba się każdemu amatorowi robienia zdjęć. Można w niej znaleźć historię dotyczącą zmian, jakie zaszły w tej dziedzinie od momentu wynalezienia pierwszego aparatu. Dowiesz się z niej także, jak fotografia wpłynęła na inne nauki, gdyż jak się okazuje, bez fotografii, nie rozwijałyby się one tak szybko.

W pozycji zawarto fotografie wybitnych autorów, które są znane na całym świecie. Prace twórców znajdujące się w książce przedstawiają główne trendy i style, a także łączą robienie zdjęć z innymi dziedzinami sztuki.

Publikacja została wydana 2004 roku w twardej oprawie. Historia składa się z 296 stron. Format tej książki jest równy: 15,2 cm x 21,2 cm. Miłośnicy fotografii twierdzą, że praca została bardzo ładnie oprawiona, w efekcie czego przyjemnie się ją czyta i ogląda.

 

 

 

 

Jaką książkę o historii kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Książki o historii mogą nam dostarczyć wielu ciekawych i nieznanych dotąd informacji, np. o swoim kraju, zamieszkiwanym regionie, konkretnej osobie albo wybranej dziedzinie. Jednak nie wszystkie są napisane w interesujący i przystępny sposób, w efekcie czego czytanie ich nie sprawia przyjemności. Nasz krótki poradnik podpowie Ci, która książka o historii może spełnić Twoje oczekiwania.

 

 

Historia powszechna

Słysząc o książkach do historii, zapewne większość z nas myśli o szkolnych podręcznikach do historii powszechnej, w której opisane są wszystkie wojny, losy poszczególnych krajów i władców. Niemniej jednak wiele osób zainteresowanych tą tematyką może poznawać nowe informacje z książek, które nie są podręcznikami do nauczania w szkołach. Wśród takich publikacji możemy znaleźć te dotyczące konkretnych epok historycznych, lub jednego wydarzenia.

 

Historia Polski

Choć dzieje Polski są szczegółowo omawiane na lekcjach historii w szkole, to jednak czytanie publikacji dotyczącej tej tematyki może dostarczyć nam wielu dodatkowych informacji i nieznanych szczegółów. Czasem słyszy się, że najlepsza książka o historii naszego kraju to taka, która przedstawia jego losy od czasów Lechii, czyli tzw. starożytnej Polski aż do współczesności. Są też jednak publikacje, które dokładnie omawiają wybrany okres w dziejach naszego państwa, np. czasy PRL-u lub czasy panowania Jagiellonów.

 

Historia mody

Zmieniający się na przestrzeni wieków ubiór fascynuje wiele osób, nie tylko projektantów mody. Z tego powodu pojawia się coraz więcej książek o tej tematyce. Możemy się z nich przykładowo dowiedzieć, co przyczyniło się do zmian w ubiorze kobiet i mężczyzn oraz kto wymyślił garnitur czy tzw. małą czarną. To cenna pomoc naukowa np. dla studentów historii sztuki i osób chcących samodzielnie projektować ubrania. W podjęciu decyzji, jaką książkę o historii wybrać (zwłaszcza dotyczącej mody), pomoże nam szybkie sprawdzenie jej zawartości. Tekst powinien być opatrzony wieloma zdjęciami oraz ilustracjami, ponieważ czasami wyobraźnia nie wystarcza do tego, aby uświadomić sobie, jak wyglądał konkretny strój.

 

Historia fotografii – jaka książka o historii jest najlepsza?

Studentom fotografii i wszystkim osobom interesującym się wspomnianą dziedziną polecamy książki o historii powstania tej wyjątkowej sztuki. Poza wiedzą, jak działa aparat i z jakich elementów jest zbudowany, powinniśmy też mieć świadomość, ile wysiłku wymagało skonstruowanie takiego urządzenia oraz komu zawdzięczamy to, że możemy dziś uwieczniać każdą chwilę. Mówi się, że gdyby nie wynaleziono fotografii, nasze życie, gazety, sztuka i informacja wyglądałyby zupełnie inaczej. Warto więc poznać najwybitniejszych twórców tej dziedziny.

 

Historia muzyki

Podobnie jak fotografia, muzyka uznawana jest za wspaniałą dziedzinę sztuki, bez której nasz świat byłby zupełnie inny. Książki o jej historii są przeznaczone przede wszystkim dla uczniów szkół muzycznych, którzy z ich pomocą mogą przygotować się do egzaminów. Znajdziemy w nich nie tylko opis rozwoju i zmian w muzyce we wszystkich epokach, ale też np. słowniczek trudnych terminów, nutowe zapisy utworów oraz odniesienia do innych dzieł literatury.

 

 

Historia kina

Miłośnicy kina powinni poszukać książki, w której opisano etapy rozwoju kinematografii. Początkowo filmy były czarno-białe i nieme, więc jak to się stało, że dziś niemal elementem obowiązkowym są efekty komputerowe? Książka o historii kina z pewnością pomoże nam znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania. Nierzadko takie publikacje są wzbogacone o mało znane ciekawostki, anegdoty, a także archiwalne zdjęcia przedstawiające np. dawny sprzęt filmowy. Historia kinematografii jest niezwykle interesująca i z pewnością zaciekawi osoby, które śledzą nowości kinowe lub planują dalszą edukację w szkole aktorskiej lub filmowej.

 

Książki o historii w dobrych cenach

Na cenę książek o historii wpływa nie tylko sama tematyka czy wydawnictwo, ale też inne czynniki, takie jak np. liczba stron i tomów. Pojedyncze publikacje kosztują od 20 zł do ponad 100 zł, a te złożone z dwóch, trzech lub więcej części – nawet kilkaset złotych. Co ciekawe, czasem znaczenie ma również oprawa. Książki z miękką okładką nierzadko są nieco tańsze niż te z twardą.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ

  • user-img
    • Zespół Styl Faceta