Czechy samochodem – najważniejsze informacje

Ostatnio aktualizowane: 22.06.24

 

Czechy to jedno z najpopularniejszych miejsc wśród Polaków podróżujących samochodem. Złota uliczka w Pradze, Pałac Bukovice w powiecie Brno czy liczne skalne miasta, to miejsca, do których przybywają liczne tłumy turystów. Ten kraj oferuje zarówno bogatą historię i kulturę, jak i malownicze tereny górskie, co przyciąga wielu turystów. Dodatkowym aspektem, który niewątpliwie ich przyciąga, jest fakt, że Czechy graniczą z Polską, stąd ta niewielka odległość kilometrowa. 

 

Opłaty drogowe

Podróżowanie po autostradach w Czechach wymaga zakupu winiety. Winiety można zakupić na stacjach benzynowych, punktach kontrolnych, przez internet, na takich stronach jak TA. Nieposiadanie winiety oraz jej nieprawidłowe umieszczenie stanowią przyczynę nałożenia mandatu, którego wysokość w Czechach może osiągnąć nawet 20 000 koron czeskich (w przybliżeniu 3540 PLN). Najczęstsza kwota mandatu wynosi do 600 zł. Kwota może zostać podniesiona do wspomnianej wcześniej wynoszącej ponad 3,5 tys. zł, jeżeli policja w systemie czeskim znajdzie już informacje o wcześniejszych podobnych wykroczeniach.

W jaki sposób odbywa się kontrola winiety:

Przeprowadzenie kontroli przez policję lub innych uprawnionych do tego służb

w sposób automatyczny, służy do tego system kamer odczytujących numery tablic rejestracyjnych pojazdu połączonych z bazą aktualnych winiet na czeskie autostrady.

Jeśli kierowca zostanie zatrzymany przez policję w Czechach z powodu braku ważnej winiety, może zostać poproszony o natychmiastową zapłatę mandatu. W przypadku braku środków finansowych lub odmowy uregulowania opłaty grozi mu ryzyko zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu, do czasu wyjaśnienia sytuacji. 

 

Przybliżone ceny czeskich winiet

Roczna winieta: około 1500 koron czeskich

Miesięczna winieta: około 440 koron czeskich

10-dniowa winieta: około 310 koron czeskich

Nowość! Zaczynając od 2024 roku, wprowadzona zostanie możliwość nabycia winiety jednodniowej. Jest to reakcja na zalecenia Komisji Europejskiej, która zwróciła uwagę na brak opcji opłacenia pojedynczego przejazdu przez terytorium Czech. Analogiczne rozwiązanie jest rozważane również w Austrii.

 

Wymagane wyposażenie i dokumenty

Podróżując samochodem do Czech, pamiętaj o:

Dowodzie osobistym lub paszporcie (ważnym przez co najmniej 3 miesiące w dniu przekraczania granicy).

Prawie jazdy 

Wymagane wyposażenie pojazdu obejmuje: apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę oraz kamizelkę odblaskową.

 

Wybrane przepisy ruchu drogowego w Czechach

Opony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca na trasach oznakowanych odpowiednimi znakami,

Należy używać świateł w samochodzie przez cały dzień, bez względu na pogodę. 

Kierowcy są zobowiązani do ustępowania pierwszeństwa przechodniom na przejściach. 

Obowiązuje również zakaz stosowania antyradarów oraz używania telefonów komórkowych bez zestawu głośnomówiącego.

 

Ograniczenia prędkości w Czechach

50 km/h w terenie zabudowanym,

90 km/h na drogach poza terenem zabudowanym,

130 km/h na autostradach.

 

Atrakcje w Czechach

Praga

Stolica Czech jest bogata w historię, architekturę i kulturę. Będąc w tym malowniczym mieście, koniecznie warto zobaczyć: Zamek Praski, Most Karoliny, Plac Starego Miasta, Teatr Narodowy — jedno z najważniejszych miejsc kulturalnych w Pradze, gdzie można zobaczyć wybitne przedstawienia operowe, baletowe i teatralne.

 

 

Český Krumlov

Urokliwe miasteczko wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z majestatycznym zamkiem i malowniczymi uliczkami. Zamek składa się z wielu budynków, tarasów, dziedzińców oraz ogrodów. Można tam zwiedzić wiele wystaw, w tym zbiory sztuki, zbrojownię, a także ogrody barokowe.

 

Karlowe Wary

Uzdrowisko Karlowe Wary jest uważane za najpiękniejsze w Czechach. Zlokalizowane zaledwie pięć godzin jazdy samochodem od Wrocławia oraz dwie godziny od Pragi, miasto ma korzenie sięgające XIV wieku, kiedy następca tronu cesarskiego, Karol IV, zdecydował się na założenie osady w okolicach gorącego źródła, odkrytego podczas polowania, którą nazwano Gorącymi Łaźniami.

 

Brno

To drugie co do wielkości miasto Czech, znane ze swojego kulturalnego życia oraz architektury modernistycznej. Jest to także miejsce, w którym znajduje się zabytkowy Zamek Spilberk.

 

 

Czechy – ważne informacje

W Czechach językiem urzędowym jest czeski. Płatności dokonuje się w koronach czeskich

Numerami alarmowymi w Czechach są: 112 lub 150 (straż pożarna) lub 155 (pogotowie ratunkowe).

Podczas podróży do Czech, warto być świadomym miejscowych przepisów oraz warunków drogowych, aby podróż przebiegała bezproblemowo. Upewnij się, że masz ze sobą odpowiednie dokumenty i wyposażenie samochodu, a podróż będzie przyjemnością.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ

  • user-img
    • Cyprian Krupa

Cześć, jestem Cyprian, fryzjer z pięcioma latami doświadczenia i pasją do cięcia, stylizowania, oraz plotkowania. Postanowiłem, że moja wiedza o świecie kosmyków jest za cenna, aby utrzymywać ją tylko dla moich klientów i lusterek salonu. Dlatego postanowiłem przenieść się do świata wirtualnego, aby dzielić się sekretami fryzjerskiego fachu. Mam zamiar pisać o tworzeniu fryzur, pielęgnacji włosów, najnowszych trendach, a może i o tym, jak radzić sobie z niesfornymi kosmykami podczas pełni księżyca. Więc, jeśli jesteś gotów na dozę fryzjerskich fajerwerków i dobrego humoru, zapraszam Cię do mojego internetowego świata włosów!