Serum z witaminą C – zastosowanie, efekty, jak używać?

Ostatnio aktualizowane: 15.07.24

 

Witamina C to bardzo popularny składnik wielu suplementów diety. Szerokie zastosowanie znajduje też w kosmetyce, gdzie często stosuje się ją w produktach, takich jak serum do twarzy. W jakim celu warto stosować preparaty z witaminą C? Jakie zapewniają one efekty i o czym pamiętać w trakcie ich stosowania? Podpowiadamy!

 

Serum z witaminą C — w czym może pomóc?

Zawarta w serum witamina C może przynieść naprawdę korzystne dla skóry efekty. O jakich mowa? Bardzo często stosuje się ją w walce z przebarwieniami. W tym celu pochodne witaminy C łączy się z niacynamidem i na przykład kwasem salicylowym. Efektem takiego połączenia jest serum, które hamuje produkcję melaniny. Tym samym pozwala na zapobieganie przebarwieniom, a także wspomaga walkę z tymi, które już powstały.

Kwas askorbinowy (popularnie nazywany witaminą C) i jego pochodne to także świetne antyoksydanty. Ich działanie spowalnia tworzenie się wolnych rodników. To zatrzymuje niektóre procesy starzenia skóry. Dzięki temu stosując serum z witaminą C, można zachować młodą i jędrną cerę na dłużej. 

Kwas askorbinowy wspomaga walkę z procesami starzenia również poprzez stymulację produkcji kolagenu. Tym sposobem skóra jest lepiej nawilżona. Witamina C działa też przeciwzapalnie i wzmacnia naczynia krwionośne. To sprawia, że na cerze pojawia się mniej nieestetycznych plam będących efektem pęknięcia naczynek pod skórą.

 

Jak wybrać dobre serum z witaminą C?

Wybierając serum zawierające witaminę C, najważniejsze będzie zwrócenie uwagi na rodzaj tego składnika. Czysty kwas L–askorbinowy może i oferuje bardzo wysoką skuteczność, lecz ma pewne wady. Jest bardzo niestabilny, a także potrafi podrażniać cerę wrażliwą. Dlatego lepiej sprawdzi się na przykład glukozyd askorbylu.

Bardziej stabilny i mniej drażniący jest także palmitynian askorbylu. Świetnie sprawdza się również 3-O Etylowy kwas askorbinowy. Charakteryzuje go odporność na światło i temperatury. Do tego nie działa on podrażniająco, nawet gdy jego stężenie jest dość wysokie.

 

O czym pamiętać stosując serum z witaminą C?

Kwas askorbinowy i jego pochodne mają wiele korzystnych właściwości dla cery. Aby jednak móc czerpać jak najwięcej korzyści ze stosowania kosmetyków z witaminą C, koniecznie trzeba wybrać takie, które będą dobrze dopasowane. Przede wszystkim trzeba mocno zwracać uwagę na wygląd i zapach kosmetyku, gdyż ten ma dość krótki termin przydatności. Przynajmniej w porównaniu z innymi produktami do pielęgnacji. W większości przypadków zaleca się wykorzystanie całego kosmetyku nawet w ciągu kilku miesięcy. W innej sytuacji może zacząć wytracać swoje właściwości.

Ponadto nie można zapomnieć o pozostałych etapach pielęgnacji. Sama witamina C za wiele nie zdziała. Warto ją wspomagać innymi składnikami. Szczególnie ważne będą te, które służą do oczyszczenia skóry. Niezwykle istotne jest też odpowiednie nawilżenie cery. Utrzymanie w niej wody spowolni procesy starzenia. W połączeniu z dobrym serum z witaminą C skóra dłużej pozostaje młoda, jędrna i piękna na wiele lat.

Czy serum z witaminą C jest odpowiednie dla każdego rodzaju cery?

Serum z witaminą C jest kosmetykiem o wszechstronnym działaniu. Co więcej, można powiedzieć, że jest ono także uniwersalne. Świetnie sprawdza się praktycznie do każdego rodzaju cery, jednak istnieją także pewne wyjątki.

Panie, które obdarzone zostały skórą suchą lub ze skłonnościami do utraty wilgoci, powinny pamiętać o tym, że kwas askorbinowy może dodatkowo przesuszać skórę twarzy. Wobec tego, włączając ten kosmetyk do rutynowej pielęgnacji, warto dbać o odpowiednie nawilżenie cery. Można na około 15-20 minut po aplikacji serum, nałożyć krem odżywczy lub głęboko nawilżający.

W przypadku kobiet, które mają skórę ze skłonnościami do alergii, również warto zachować pewną ostrożność. Kwas askorbinowy może powodować reakcje uczuleniowe. Warto więc przed rozpoczęciem stosowania kosmetyku wykonać próbę uczuleniową.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ

  • user-img
    • Cyprian Krupa

Cześć, jestem Cyprian, fryzjer z pięcioma latami doświadczenia i pasją do cięcia, stylizowania, oraz plotkowania. Postanowiłem, że moja wiedza o świecie kosmyków jest za cenna, aby utrzymywać ją tylko dla moich klientów i lusterek salonu. Dlatego postanowiłem przenieść się do świata wirtualnego, aby dzielić się sekretami fryzjerskiego fachu. Mam zamiar pisać o tworzeniu fryzur, pielęgnacji włosów, najnowszych trendach, a może i o tym, jak radzić sobie z niesfornymi kosmykami podczas pełni księżyca. Więc, jeśli jesteś gotów na dozę fryzjerskich fajerwerków i dobrego humoru, zapraszam Cię do mojego internetowego świata włosów!